8 października 2020 r. w ogólnopolskim dzienniku Rzeczpospolita ukazał się wywiad z Maciejem Sytkiem Prezesem Zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego SA w Koninie podejmujący kwestie procesu transformacji energetycznej Wielkopolski Wschodniej, jego zaplanowania i realizacji.


W artykule zatytułowanym „Problem to okazja w przebraniu” Pan Maciej Sytek odniósł się do idei stworzenia Wielkopolskiej Doliny Energii (WDE), cyt. „żeby region Wielkopolski Wschodniej nie stał się czarną plamą na mapie Wielkopolski, musi on podjąć działania, które zapobiegną degradacji społecznej, kulturowej i gospodarczej. Jednocześnie należy potraktować ten problem i to wyzwanie jako okazję do zmiany i stworzenia nowej tożsamości, a nawet nowej marki Wielkopolski Wschodniej. Pojawiła się więc idea stworzenia Wielkopolskiej Doliny Energii (WDE). Wizja WDE to odwołanie się do tego, co mieszkańcy znają najlepiej, czyli produkcji energii, ale w nowej odsłonie. Produkcja energii oparta na nowoczesnych zielonych technologiach. Dlatego też powstały trzy inteligentne specjalizacje dla regionu: pierwsza to produkcja energii ze słońca i wiatru, druga to pozyskanie inwestorów w szeroko pojętej elektromobilności oraz trzecia – technologie wodorowe.”
Zachęcamy do zapoznania się z całym materiałem, który został udostępniony w serwisie internetowym energianews.rp.pl w dniu 9 października 2020 r.


Link do artykułu: https://energia.rp.pl/energetyka-zawodowa/transformacja-energetyczna/24651-problem-to-okazja-w-przebraniu.